Advertorial Reklam

Advertorial Reklam Çalışmaları

Advertorial ve editorial sözcüklerinin bir araya gelmesi ile oluşan advertorial kelimesi editör değeri yüksek reklam anlamına gelmektedir. Bu anlamda hazırlanan advertorial reklam çalışmaları haber niteliği taşıyan reklamları oluşturmaktadır. Bu reklamlar özellikle sağlık sektöründe markalaşmak isteyen kurumlar ya da marka hekim olmak isteyen doktorlar için oldukça önem taşımaktadır.Nitekim sağlık sektörünün kendisini en iyi tanıtabilmesinin yolu yapmış oldukları başarıları hizmet alan kitleye anlatabilmesidir. Aynı şekilde sektörde sık karşılaşılan sağlık sorunlarına dair açıklama niteliğindeki röportaj ve haberler de markahekim olmak isteyenleri bilirkişi konumuna getirmektedir. Bu özellik ile birçok çalışmanın bir arada yürütülmesi hizmet alan danışanı kısa sürede markalaştırmaktadır.

Advertorial Reklam Çalışmaları ile Danışanlarımız için Neler Hazırlıyoruz?

Öncelikle bu çalışmayı danışanımızın uzmanlık alanına göre hazırlamaktayız. Böylece doğru bir hedef kitle ve doğru bir çalışma alanı belirlemekteyiz. Ayrıca hizmet vermiş olduğumuz markalaşma çalışması alan danışanımız bir sağlık kurumu ise o zaman her bir birimi için ayrı ayrı advertorial reklam çalışmaları yapmaktayız. Yapılacak olan her bir çalışma için ise uzun soluklu bir ön çalışma yaparak doğru konu üzerine odaklanma gerçekleştirilmektedir.

Markahekim olarak danışanlarımıza yapmış olduğumuz bu çalışma ile hitap edilen kitle karşılarında olan metni reklam olarak değil bilgi içerikli paylaşım olarak görmektedirler. Örneğin kadın hastalıkları doktoru için yapılacak olan bir çalışma da en popüler hastalıklardan birisi olan çikolata kirsti hakkında bir açıklama yayınlanması advertorial reklam çalışmaları olarak doğru bir rota olacaktır. Çizilen bu rota hazırlanan yayın haber niteliği taşır. Kadınlarda görülme yüzdesi, çözüm yolları, kirste sahip olanların beslenmesini nasıl olması ve en iyi çözüm yollarından birisi olan yöntemi bizim danışanımızın nasıl uyguladığını anlatan advertorial reklam çalışmaları büyük bir yankı getirecektir. Reklam çalışmasında adı geçen danışanımız sonrasında hedef kitle tarafından sosyal medya ve diğer merceklerden takip altına alınacaktır. Böylece doğru bir SEO desteği ile de danışanımızın sitesine yönlendirme olacak ve markahekim yolunda  başarılı bir rota çizilmiş olacaktır.

Advertorial Reklam Çalışmaları PR Çalışmalarını Nasıl Desteklemektedir?

PR çalışmaları markalaşam isteyen hekimler ve sağlık kurumları için kullanılan bir yöntemdir. Advertorial reklam çalışmaları ise bu PR çalışmalarının en kuvvetli kollarından birisidir. Böylece doğru bir PR çalışması isteyen markahekimler yapılan çalışmalar içerisinde muhakkak advertorial reklam çalışmaları olmasına dikkat etmelidirler. Aksi takdirde eksik bir PR çalışması yapılır. Ancak tek başına yapılan advertorial reklam çalışmaları da PR çalışmaları için yeterli kalmaz. Bu anlamda birbirlerini destekleyen ve tamamlayan diğer hizmetlerle bir araya gelmelidir.

PR çalışmaları markalaşmak isteyen hekim ya da sağlık kurumları için yapılan bir müşteri hizmeti olduğu için yapılan advertorial reklam çalışmaları da müşteri odaklı olmalıdır. Bu anlamda danışmanlığını almış olduğumuz sağlık kurumunun başarıya imza attığı bir operasyon hemen duyurulmalıdır. Ancak bu duyurma reklam kokan bir hizmet ile değil haber niteliği taşıyan bir metin ile hazırlanmalıdır. Örneğin estetik gülüş tasarlama işlemleri ile markalaşmak isteyen bir ağız sağlığı merkezi bu anlamda yapılan operasyonlarında başarılarını işleyen haber niteliğindeki advertorial reklam çalışmaları ile doğru bir etki yaratabilir.

Advertorial Reklam Çalışmaları Nasıl Hazırlanır ve Hangi Mecralarda Yayınlanır?

Doğru bir advertorial reklam çalışmaları dijital ortam içerisinde hazırlanmaktadır. Bunlar hem hitap kitlesine haber niteliği taşıdığı için reklamdan kaçma hissi oluşturmamaktadır hem de doğru bir yönlendirme yapmaktadır. Yayınlanan mecraları ise dijital haber siteleri olmakla birlikte, sosyal medya ağları olmaktadır. Tüm bunlar bir araya gelerek advertorial reklam çalışmaları hazırlanan markahekim hakkında kısa sürede hedef kitlede bir olumlu bir imaj oluşmaktadır.

Ancak dorğu hazırlanmayan bir çalışma öncelikle hedef kitlenin aklında çelişkilere neden olacaktır. Ayrıca bu çelişki daha sonra hakkında çalışma yapılan hekim ya da sağlık kurumuna yansıyacak ve ajansın yapmış olduğu hata hizmet alan kuruma pahalıya mal olacaktır. Bu anlamda doğru bir advertorial reklam çalışmaları almak isteyen hekim ve sağlık kurumları Türkiye’nin tek sağlık ajansı olan markahekim sitesinden hizmet almalıdır. Tüm bunların yanı sıra sadece reklam çalışması değil diğer hizmetlerimizden de faydalanarak doğru bir markalaşma hizmeti alabilir ve mesleğinizde bir adım öne çıkabilirsiniz.

Sağlık Ajansı
Pegasus Reklam