Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Advanced
Search
  1. Home
  2. Kifoz Ameliyatı
Kifoz Ameliyatı

Kifoz Ameliyatı

  • 23 December 2019
  • 1 Like
  • 16 Views
  • 0 Comments

Kifoz Ameliyatı

Kifoz sırtımızda yer alan ve göğsün arka kısmına denk gelen alana verilen isimdir. Bu bölge omurilik diziliminin eğimli olmasına bağlı olarak kamburumsu şekilde oluşmaktadır. Kimi zaman bu alandaki aşırı kamburluk kifoz ameliyatı yapılmasını gerektirmektedir. Böyle bir durumda öncelikle kişinin beden sağlığının var olan prototiplere uygun olup olmadığı araştırılır. Örneğin insan omurga yapısına yandan bakıldığında boyun ve bel kısmında bir girinti olduğunu görürüz. Bu girintilere lordoz adı verilmektedir. Buna ek olarak bu yapıyı tamamlayan sırf bölgesindeki kürek kemiklerinin olduğu kısıma denk gelen alana da kifoz adı verilmektedir. Bu sağlıklı eğimli yapının beden kitle ölçüsüne göre belli bir indeksi bulunmaktadır. Bu indeks bozulduğunda kişide sırt, bel ve boyun rahatsızlıkları meydana gelir. Meydana gelen bozukluklardan birisi de kifoz bölgesinde oluşmaktadır. Bu aşama da kişinin kifoz ameliyatı olarak bu ağrılardan kurtulma imkanı bulunmaktadır.

 

Genel olarak kifoz ameliyatı yapılabilmesi için kişinin yapı duruşunun 20 dereceden az bir eğime ya da 55 dereceden fazla bir eğime sahip olması gerekmektedir. Bu sınırların dışına çıkıldığında kişi ciddi sağlık sorunları ve ağrılar ile karşılaşabilir.

 

Kötü Duruşa Bağlı Kifoz Ameliyatı Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle kifoz ameliyatı kamburluk oluşumunun fazla olduğu bireyler için yapılmaktadır. Böyle bir durumda kamburluğu tetikleyen en büyük etmen ise kötü bir duruş pozisyonuna sahip olmaktır. Kötü duruşu tetikleyen en büyük etkenler ise hareketsiz bir yaşam, masa başı iş yaşantısı, eğitim hayatı boyunca sürekli olarak eğilerek ders çalışmak ya da dinlenmek gibi durumlardır. Böyle bir durumda kiş kaç yaşında olursa olsun kamburluk şikayeti ile doktora gidebilir. Şikayet üzerine doktora gitmesi sonucunda yan duruş pozisyonu 55 dereceden daha eğimli olan kişiler kifoz ameliyatı geçirebilirler. Ancak bu aşamada en doğru kararı doktoru verecektir.

 

Özellikle genç yaşta görülen kamburluğun genel sebebi yanlış duruş bozukluğudur. Bu aşamada hareketsiz olan yaşamı sporla desteklemek gerekmektedir. Günlük olarak esneme hareketlerinin yapılmasının yanı sıra yoga ve plates gibi pasif sporlar da kamburluk sorunun yaşanmasına engel olacaktır. Aynı zamanda da kişinin duruş bozukluğunu gidermek adına doktorun vermiş olduğu çelik sırtlığı kullanmakta yine kifoz ameliyatı yaşanmaması için koruyucu bir tedavi olarak bilinmektedir.

 

Schuermann Kifozu ve Kifoz Ameliyatı Nedir? Yapısal Kamburluk Nasıl Meydana Gelmektedir?

Yapısal bozuklukta meydana gelen esas etmen kemik ya da yumuşak doku bozukluğudur. Böyle bir durumda omurilik diziliminin 55 derece açıya varması ya da 55 derece açıdan daha fazla olmasının nedeni omurilikte yer alan bir kemiğin ya da yumuşak dokunun patolojiye uğramış olması olarak görülmektedir. Yani kemik deforme olmuştur. Omurilik yapısında meydana gelen bu anormallik ise kimi zaman doğuştan gelen bir rahatsızlık kimi zaman ise kemik erimesi gibi kemik hastalıklarına bağlı bir rahatsızlıktır. Aynı şekilde omurga enfeksiyonuna bağlı olarak ya da omurgadaki kemik kırılmasına bağlı olarak da yapısal kifoz meydana gelmektedir. Bu aşama da kifoz ameliyatı için doğru adımları atmak adına doktor ile işbirliği yapmak gerekmektedir.

 

Yapısal kifoz aynı zamanda schuermann adı verilen bir hastalıktan dolayı da oluşmaktadır. Bu hastalık genel olarak büyümekte olan hastalarda meydana gelmektedir ve omurilik yapısında yer alan kemiklerin kare yapılarının üçgen yapılara dönüşmesi ile kendisini belli eden bir hastalıktır. Bu hastalık omuriliğin yapısını büyüme aşamasında bozduğu için yaşı ilerleyen hasta büyüdükçe kamburluğu da artmaktadır. Bu hastalık tedavi edilmediği zaman ise kişinin sahip olduğu kamburluk rahatsızlığı ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

 

Kifoz Ameliyatı için Yapısal Kamburluk ya da Kötü Duruşa Bağlı Kamburluk Nasıl Ayırt Edilmektedir?

Öncelikle yapısal bir kamburluk olup olmadığını anlamak için evde basit bir test yapılması yeterli olacaktır. Bu aşamada kamburluk sorunu yaşayan kişinin duvara yaslanarak dik bir duruş sağlaması istenmelidir. Söylenilen bu talimatı yerine getirebilen birisi büyük ihtimalle kötü duruş bozukluğuna bağlı olarak bir kamburluk yaşamaktadır. Ancak bu testi yapamayan ve bunu yaparken sırtında ciddi ağrı duyduğunu söyleyen birisi yapısal bir kamburluk sorunu yaşıyor olabilir. Ancak evde yapılan bu küçük test elbette ki gerçek ve tıbbi bir sonuç oluşturmaz. Bunun için ortapedi ve tramvatoloji uzmanı bir doktordan yardım almakta fayda vardır. Aynı zamanda çocuk ve erişkin omurga hastalıkları noktasında uzman olan bir doktora muayene olarak kifoz ameliyatı yapılıp yapılmayacağı noktasında doğru bilgiyi almak gerekmektedir.

Yapılan doktor muayenesinden sonra ortaya çıkan sonuç var olan kamburluk hakkında bilgi verirken aynı zamanda da ameliyat gerektirmeden yapılabilecek tedavilerin neler olduğunu da ortaya koyacaktır.

 

Duruş Bozukluğuna Bağlı Kifoz Ameliyatı Geçirmemek için Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Öncelikle duruş bozukluğunun bir hastalığa dönüşmemesi için gün içerisinde hareket etmeye özen göstermek gerekir. Buna bağlı olarak masa başında çalışma pozisyonunun sağlıklı olması için masanın ve sandalyenin açılarına dikkat etmek gerekir. Masanın çok alçakta sandalyenin ise nispeten yüksek olduğu durumlarda kamburluk sıkıntısı yaşanması daha muhtemeldir. Bu yüzden masa ve sandalye yüksekliğinin doğru bir orantıda olması gerekir.

 

Duruş bozukluğunun ortadan kalmasına en büyük etmen spor yapmaktır. Ancak spora vakit ayıramayanlar evde ya da iş yerinde yapacakları pasif esneme ve egzersiz hareketleriyle kifoz ameliyatı geçirmeyi engelleyebilirler. Aynı şekilde masa başında çalışma esnasında 45 dakikalık aralıklarla dik durma, esneme ve kürek kemiklerini birleştirme hareketlerini yapmaları ve kendilerine sürekli olarak duruş bozukluklarını düzeltme hatırlatmaları yapmaları da danışanların ilerde buna bağlı olarak bir kamburluk yaşamalarını engelleyecektir. Kişi hem gençlik döneminde hem de yaşlılık döneminde postürel kamburluktan korunmuş olacaktır.

 

Kifoz Ameliyatı için Schurmann Hastalığının Bulguları Nelerdir? Ameliyat Öncesinde Kullanılan Tedaviler Nelerdir?

Schurmann hastalığı genellikle büyüme döneminde olan çocuklarda ve gençlerde görülür. Bu dönemde omurilik yapısındaki kemikler üçgen şekilde bir oluşuma bürünür. Bu da ister istemez hastanın omurilik eğriliği ve kamburluk yaşamasına neden olur. Genel olarak 8 ile 12 yaşlarda başlayan Schurmann kifoz iki ip şekilde kendisini belli etmektedir. Bunlardan ilki sırt bölgesinde meydana gelen eğrilik, diğeri ise bel bölgesinde meydana gelen eğriliktir. Kifoz ameliyatı öncesinde bu alanlardaki eğriliğin açısının ne olduğu ölçülür ve aynı zamanda da omurilik yapısını görebilmek adına röntgen çekilir. Kimi zaman shurmann hastalığına skolyoz hastalığı da eşlik etmektedir. Böyle bir durumda kamburlaşan kişi aynı zamanda da bedeninin sağ tarafına ya da sol tarafına doğru bir eğilme yaşamaktadır.

 

Kifoz ameliyatı öncesinde kişiye uygulanan tek tedavi ise korse tedavisidir. Bu aşamada omurilik uzmanı doktor, kişinin hastalığına ve yapısına bağlı olarak çelik bir korse verir. Bu tedavi süresi boyunca takılan korse iyileşmeyi destekliyor ise cerrahi müdahaleye gerek kalmayabilir.

 

Kifoz Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Korse tedavisine yanıt vermeyen hastalar için doktorlar genel olarak cerrahi müdahale önermektedir. Bu yüzden kişinin kamburluğu 55 dereceye ulaştığı zaman doktorlar üç haftalık bir korse tedavisi uygularlar. Ancak bu üç hafta içerisinde kişi tedaviye yanıt vermezse doktor kifoz ameliyatı yapılması gerektiğini söyleyebilir.

 

Korse tedavisine yanıt gelmeyen durumların dışında olarak kişinin kamburluğu ve eğriliği 75 dereceyi aştığı takdirde kifoz ameliyatı gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çünkü 75 derecelik bir eğrilik hem kişinin günlük yaşam düzenini ciddi bir şekilde etkilemektedir hem de başka sağlık sorunlarının çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden hastanın kısa süre içerisinde sağlıklı bir yaşam sürmesi için ameliyat geçirmesi gerekmektedir.

 

Kifoz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kifoz ameliyatı posterior enstrümensyon ve füzyon yöntemleri uygulanarak yapılmaktadır. Ancak kamburluk sorunu yaşayan kişi çok şiddetli bir eğrilik yaşıyorsa o zaman ameliyat içerisinde omurilikten bir kemik çıkarılması eğriliğin düzeltilmesi için gerekli olabilir.  Uygulanan bu yönteme osteotomi adı verilmektedir. Ameliyat sonrasında kişi hemen ayağa kaldırılır ve ortalama olarak bir hafta gibi bir süre boyunca hastane de tutulur. Bu süreç içerisinde hem cerrahi müdahalenin yaraları pansuman edilir hem de hastaya fizik tedavi uygulanır. Kişi yeni ameliyat olduğu için sadece pasif egzersizler verilir.

 

Kifoz ameliyatı sonrasında hasta taburcu edilirken kimi zaman korse kullanması önerilmektedir. Bu korse üç ay boyunca kullanılmaktadır. Kontrol için gidildiğinde tedavi olumlu sonuçlandığı takdirde doktor tavsiyesi ile kişi korseyi çıkartabilir. Aynı zamanda da yaşanılan sorunun tekrarlanmaması için düzenli olarak spor ve esneme hareketleri yapmalıdır. Böylece gerçekleştirilen ameliyat kalıcı olumlu sonuçlar verecek ve kişinin sağlıklı bir duruş sergilemesini sağlayacaktır.

  • Share:

Leave Your Comment