Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Advanced
Search
  1. Home
  2. Mide Botoksu
Mide Botoksu

Mide Botoksu

  • 23 December 2019
  • 1 Like
  • 34 Views
  • 0 Comments

Mide botoksu ameliyat için uygun olmayan ama aşırı kilolu hastalara uygulanabilen cerrahi olmayan bir yöntemdir. Son yıllarda sıklıkla kullanılmaya ve adından bahsettirmeye başlamıştır. Bu işlem endoskopik olarak mide bölgesine botulinum toksini enjekte edilerek yapılır. Bu nedenle, midenin pompalama kısmı yavaşlar, mideyle doldurulmuş yiyeceğin ince bağırsağa geçişi yavaşlar, böylece tokluk hissi daha uzun süre hissedilir ve daha az yiyecek tüketilir. Çalışmalar, 6 enjeksiyonlu iki sefer uygulanan vakaların % 70’inin ilk 1 yıl içinde aşırı kilolarının yüzde 15-20’sini kaybettiğini göstermiştir. 1,5 yıl içinde 3 enjeksiyon yapıldığı durumlarda, bu rakam yüzde 28’lere yükselmiştir. Uygulama, hastanın aç olduğu zamanda ve klinik ortamda endoskopik enjeksiyon desteği ile özel bir iğne kullanılarak yapılır. Tıpkı bir endoskopide olduğu gibi, hasta anestezi altında iken bu işlemi yaptırır. Ağrısız bir işlem türüdür.

Mide Botoksu Uygulaması

Uygulama yaklaşık 15-20 dakika sürer. Açlık ve açlıkla etkili sinirler ve karın kasları 4-6 ay boyunca etkisiz kaldığından iştah azalır, karın kasları kasılmalarını kaybettiğinde mide boşalır, daha uzun süre besinler midede kalır, daha uzun tokluk hissi duyulur. Üstelik mide botoksu ameliyat olmadığı için diğer endoskopik işlemler kadar risk taşır.

Botoks enjeksiyonları endoskopi (gastroskopi) altında yapılır. Endoskopik olarak uygulandığı için operasyonlar için gerekli herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Cihazın ucunda bir kamera bulunan tübüler bir endoskopik cihaz, hastaya mideye ağız yoluyla iletilmeden önce ilaç sakinleştiricileri yardımıyla aktarılır. Cihaz mideye ulaştıktan ve mide görselleştirildikten sonra, uygulama alanlarına Botoks enjeksiyonu uygulanır. Uygulamadan 15-20 dakika sonra, hasta uyanır ve birkaç saat sonra hastaneden taburcu edilir. Bu işlem genel cerrahi uzmanı tarafından yapılır.

Mide Botoksunu Kimler Yaptırabilir?

Mide botoksu uygulaması, son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan, şişmanlığın tedavisinde etkili bir yöntemdir. Özellikle, kilo kaybı için diyet programlarına bağlılıkta zorluk çeken ve düzenli olarak spor yapan ama obezite ile ilgili sağlık sorunları olan ve diyet yardımı ile kilo veremeyen insanlar için devrim niteliğinde bir tedavidir. Uluslararası kriterlere göre, vücut kitle indeksi (BKİ) 35 altında olan her hastaya uygulanabilir. Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan kişilerde botoks önerilmez. Gastrik ülser, gastrit, duodenum ülseri gibi hastalıkların varlığında, öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi önerilir.

Botoks, mideye uygulandığında düz kasları etkilemeye başlar. Düz kaslar, eskisi kadar hızlı ve güçlü kasılmaz. Kısaltılmış, yavaşlamış bir mide, yiyecekleri hızlı bir şekilde bırakamadığından, daha uzun süre midede kalacaktır. Doğal olarak, gıdaların emilimi yavaşlar ve hastanın açlık süresi uzar ve daha uzun sürede yeme ihtiyacı duyulur. Botoksun diğer bir etkisi; midenin üst kısmından salgılanan iştah hormonu seviyesindeki azalmadır. Bu daha az açlığa ve daha uzun bir doygunluk hissine yol açar.

Mide Botoksu Faydaları

Yeni bir tıbbi uygulama çıktığında, herkes ne kadar faydalı olduğunu merak eder. İnsanlar ayrıca mide botoksu faydalarıyla da ilgileniyorlar. Bu operasyonun avantajı en kilolu hastalarının bile kilo verebilmesidir. Uygulanan botoks nedeniyle iştahını kaybeden bir hasta, ameliyatı yapan doktorun tavsiyelerini dikkate alırsa ancak o zaman kilo kaybeder. Ek olarak, bu işlem kilo veremeyenler için, diyet listelerine uyum sağlayamayan insanları zayıflatmak için de kullanılabilir. Ama tabi ki 35 üzerinde BKİ olan hastalar direkt tüp mide ameliyatına alınır. Bu botoks uygulaması ameliyattan korkan hastalar için de birebirdir.

Gastrik balon prosedürü cerrahi bir işlemdir ve gastrik botoks yöntemine bir alternatif olarak kabul edilir. Gastrik balon da çok başarılı bir yöntemdir. Bununla birlikte, Botoks mide kitle indeksi 40 yaşın altındaki ve 28 yaş üstü hastalar için mideye botoks yapılabilir. Şiddetli patolojik obezite koşulları olan hastalarda cerrahi müdahale olarak mide ameliyatı önerilir. Botoksun yanı sıra uygulanan bir diğer işlem ise balon uygulamasıdır. Balon daha pahalı bir prosedürdür ama mideye yerleştirilen balonun patlama riski her zaman vardır ve bu nedenle bağırsağa girme riski de yüksektir. Buna göre, altı ay sonra çıkarılması önerilir ve mide yine eski midedir. Bu riskleri göze almak istemeyen herkes için mide botoksu son derece güvenilir yöntemlerin başında gelmektedir. Risk ve kasılmalar beklenmemektedir.

Mide Botoksu Riskleri

Mideye uygulanan botoks uygulaması aslında riskli değildir. Ancak mide botoksu yaptırmadan önce bilmeniz gereken birkaç şey vardır. İlki; Botoks midenizde duracağı için alerjik bir bünyenizin olmadığından emin olmalısınız. Botoksa ve içeriğindeki maddelere alerjiniz varsa, bu operasyon sizin için bir kabusa dönüşebilir. Çünkü bu işlem sırasında % 100 botulinum toksini mideye enjekte edilir. Bu nedenle, alerjiniz varsa, bu işlemden alacağınız hasar çok büyük olabilir. Risksiz bir operasyon geçirebilmek için dikkat etmeniz gereken başka bir şey ise mide ülseri, gastrit ve reflü gibi problemlerinizin olmaması gerektiğidir. Botoks doğrudan midenize uygulanacağından, bu ameliyattan sonra geçireceğiniz bir mide rahatsızlığından dolayı hayatınızı tehlikeye atmamak için bu tür hastalıkların analiz edilmesini de sağlamalısınız.

Botoks Kalıcı Mıdır?

Diğer zayıflama ameliyatları gibi, mideye botoks uygulaması pahalı bir işlemdir. Bu nedenle botoks yaptırmak isteyen insanlar bu sürecin kalıcı olup olmadığını bilmek isterler. Bu işlemden sonra mideye verilen botoks, 6 aydan fazla midede kalmayacaktır. Bu durumu, yüzünüzün herhangi bir yerine estetik amaçlı uygulanan botoks prosedürü gibi görebilirsiniz.

Mide botoksu, fazla kilolu ve kilo vermek isteyen herkese uygulanabilecek bir işlemdir. Ancak, prosedürü uygulamadan önce doktorunuza danışmalı ve bu prosedürün geri dönüşünü değerlendirmelisiniz. Patolojik obezite ile mücadele eden insanlar, bu prosedürle istenen ağırlığı elde etmeyi çok düşünmemelidir. Çünkü bu kadar ağır kiloya etki etmeyebilir. Ameliyat daha iyi bir seçenek olacaktır.

Ameliyattan Korkan Hastalar Mide Botoksunu Tercih Ediyorlar

Gastrik botoks hasta sedasyonu, yani endoskopi gibi derin uyku hali ile gerçekleştirilir. Botoks karın kaslarına enjekte edilmesi nedeniyle, bu kasların kasılması için geçen süre yavaşlar ve besinler daha uzun süre sindirilir. Başka bir deyişle, işlem geçici olarak sinirleri felç eder, sonuçta hastanın karnı acıkır ve daha fazla yemek yemek ister. Böylece, hasta işlemden sonra çok fazla yemek yiyemez, hızlı bir şekilde beslenir ve daha az aç hale gelir. İşlem 10-15 dakika içinde gerçekleştirilir. İşlemin bitiminden 1 saat önce ve yarım saat sonra hasta oral uygulama ile sıvı gıda alır. Ve işlemin üzerinden yaklaşık olarak birkaç saat geçince hasta taburdu edilir. Kolayca uygulanan mide botoksu, çalışan hastalar için ideal bir kilo verme yöntemidir.

Kilonuz Sabittir

Botoks, bakterilerden türetilmiş bir proteindir; genellikle nörolojik hastalıkların, terleme ve bazı ürolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ancak, başarılı sonuçlar elde etmek için son zamanlarda kilo kaybı tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt tedavisinden farklı olarak kullanılan mide botoksu, endoskopik olarak kullanılır. Botoks yaptıran bir hasta, yaşam tarzını değiştirdiğinde güvenli ve kalıcı bir şekilde kilo verebilir. Botoks ile yeni bir yaşam tarzına giren hastalar, yemeklerinde kalori alımını sınırlamalıdır. Botoks yönteminden daha iyi sonuç almak için hastalar bir beslenme uzmanının gözetimi altında olmalı ve egzersiz hayatının bir parçası haline gelmelidir.

Botoks Mideye Zarar Verir Mi?

Botoksun mideye uygulanmasındaki amaç, midenin belirli bölümlerindeki sinirleri tıkamaktır, çünkü aynı yüzde olduğu gibi bu işlem geçicidir, amaç iştahı kapatmak ve midenin hareketliliğini yavaşlatmaktır. Bu geçici süreç aşamasında ise hasta kilo vermeye başlayacaktır. Ardından mide botoksunun etkilerini kaybetse bile hasta artık az yemeye ve egzersiz yapmaya alışmış olacağı için işlem başarı ile sonuçlanacaktır.

Gastrik botoks, şiddetli alkol bağımlılığı olan hastalarda, ciddi kronik zihinsel hastalığı olan hastalarda, zihinsel geriliği olan veya 75 yaşından büyük hastalarda kullanılamaz. Ek olarak, endikasyon aralığı çok geniştir, örneğin, ciddi kalp hastalığı, akciğer hastalığı, fazla kilolu hastalar, ameliyattan önce bir süre rahatlaması gereken hastalar grubundadır.

Uygulama Yapılacak Mide Alanı Çok Önemlidir

Mide anatomik olarak üç bölümden oluşur: fundus, korpus ve antrum. Midenin fundus adı verilen ilk kısmı, ghrelin adı verilen insanlar arasında açlık hormonu olarak bilinen maddenin çoğunu salgılayan bir alandır. Bu hormonun miktarı açlıkla birlikte artar ve tokluk ile azalır. Bu nedenle, mide botoksu kullanırken fundusa yapılan enjeksiyonlar hastalardaki iştahı doğrudan azaltır. Teknik olarak, fundus kesiğine yapılan uygulamalar midenin diğer bölümlerinden daha karmaşıktır. Bu alandaki uygulamalar ters açıdadır ve kalbe çok yakındır. Bazı hastalarda, eğer bu alan riskli ise, sonuçlar hem hasta hem de doktor için tatmin edici olmayacaktır. Bu sefer diğer mide alanlarına geçilerek botoks uygulaması yapılmalıdır. Hem sağlık hem de uygulamanın başarısı için botoks uygulanacak olan mide alanı hayati öneme sahiptir.

  • Share:

Leave Your Comment