PR Çalışmaları

PR Çalışmaları

Public relations olarak bilinen ve sektörde PR çalışmaları olarak adlandırılan hizmette markalaşmak isteyen hekim ya da sağlık kurumları için halkın genel algısını iletişim kanalları ile yönetmekteyiz. Böylece kendisini doğru bir şekilde tanıtmak isteyen hekim ve sağlık kurumlarına yardımcı olurken, hastalarında oğru kaynaklara ulaşmasını sağlamaktayız. Vermiş olduğumuz bu hizmet bir nevi itibar yönetimi olarak adlandırılsa da biz markahekim olma yolundaki basamaklardan birisi olarak görmekteyiz. PR çalışmaları ile hizmet vermiş olduğu sağlık alanında halkın dikkatini çeken isim olmayan başlayan hekim ya da sağlık kuruluşu, toplum nazarında olumlu bir imaj oluşturur. Bu imaj ile birlikte de marka değerini oluşturmaya başlar.

PR Çalışmaları Sağlık Sektöründe ve Markahekim Alanında Nasıl İşlemektedir?

PR çalışmaları hem internet üzerinden hem de klasik kanallar üzerinden yapılabilir. Ancak bugün televizyonun ve diğer klasik yayın kanallarının hitap kitlesinin azalması hem de etkilerinin daha yavaş olmasından dolayı PR çalışmaları markahekim bünyesinde internet kanallarından yürütülmektedir. Bu bağlamda hizmet vermiş olduğumuz danışanımız için sosyal medya hesapları açılır ve yönetimi gerçekleştirilir, internet kanalı açılır ve haftalık ya da günlük olarak nasıl videoalr hazırlanabilir tespit edilir, video prodüksiyon hazırlanır ve çekilen internet kanalı videolarının kalitesi artırılır.

PR çalışmaları için markahekim sağlık ajansı olarak sadece internet çalışmaları üzerinde durmuyoruz. Aynı zamanda da üzerinde çalışma yapılacak olan konunun halka arz edilişi üzerinde de ciddi bir tarama analizi yapıyoruz. Örneğin markahekim olma konusunda bize gelen danışanımız bir doğum doktoru ise dönemin doğum trendleri nelerdir, hitap edilen kesim arama motorunda hangi başlıklarda arama yapmıştır, dönemin en çok korkulan durumları nelerdir her bir detay incelenerek yapılan paylaşımlar bu yönde yönetilmektedir. Böylece tabiri caiz ise halkın nabzını bire bir tutarak markalaşmak isteyen hekimin bu konuda uzman olduğunu PR çalışmaları ile topluma göstermiş oluyoruz.

PR Çalışmaları Yaparken Kendimize Hangi Soruları Soruyoruz?

Yapmış olduğumuz PR çalışmalarını haftalık olarak analiz ederek ne kadar yolk at ettiğimizi kontrol etmekteyiz. Kendimize sormuş olduğumuz sorulardan ilki ne kadar doğal takipçi kazanımı olduğudur. Bunun için ise yapılan paylaşımlara gelen beğeni ve sorular ana veri kaynağı oluşturmaktadır. Eğer sosyal medya üzerinden yapılan PR çalışmaları başarılı bir sonuç doğurmuş ise yapılan paylaşımlar üzerinden birçok soru, yeni konu payklaşımı talepleri gelecektir. Buda ilk adım olarak doğru bir strateji izlendiğini gösterecektir.

Sonraki adımda ise kendimize sorduğumuz soru markahekim yolunda ilerleyen danışanımız adına yapmış olduğumuz paylaşımlar kaç kere repost edilmiş ve kaç sayfada danışanımızın sayfasından bahsedilmiş. Bunlar günlük hayatta ‘bir yerde okumuştum’ ya da ‘bak … hekim şunu önerdi iyi geldi.’ Demenin dijital yoludur ve en iyi markalaşma yöntemidir. Çünkü tavsiye üzerine gidilen bir hekim ya da sağlık kurumu her zaman pozitif bir artıya sahip olarak 1-0 önde başlamaktadır. Yapılan PR çalışmaları bu anlamda başarı kazandığı takdirde ise zaten üçüncü başarı basamağını da beraberinde getirmektedir.

Üçüncü başarı basamağında ise hakkında PR çalışmaları yürütmüş olduğumuz danışanımıza etkinlik, konuşma yapma taleplerinin gelip gelmediğine bakmaktır. Bu talepler artık markalaşma yolunda başarıların elde edilmeye başladığını gösterir ki bu sürecin yönetilmesinde de danışanımıza yardımcı olmaktayız. Ayrıca hizmet vermiş olduğumuz markahekimimiz ödüller kazanmaya başladığında ise başarısının arkasında olduğumuzu bilmekten gurur duymaktayız.

PR çalışmaları ile tüm bu başarı adımları tamamlandıktan sonra ise kendimize sormuş olduğumuz soru ‘bu başarıyı nasıl devam ettireceğiz?’ sorusudur. Bu noktada zirveye çıkmanın kolay zirvede kalmanın zor olduğunun farkında olarak danışan talebi doğrultusunda vermiş olduğumuz PR çalışmaları hizmetlerini devam ettirmekteyiz. Yeni kampanyalar oluşturmak, markalaşmış hekimi modası geçmiş olmaktan korumak, meyve veren ağaç taşlanır misali hakkında yapılan karalama kampanyalarından korumak için farklı stratejiler oluşturmaktayız.
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm bunlar bir araya geldiğinde ise hizmet vermiş olduğumuz markalaşmış hekim ya da sağlık kurumları ile uzun soluklu bir iş ortaklağı gerçekleştirmekteyiz. Sağlık sektörünün sanal rekabet alanında hizmet vererek PR çalışmaları ile bu hizmet farkını açmaktayız. Açılan her fark ise sağlım alanında ajans hizmeti veren tek firma olmamızın da etkisini ortaya koymaktadır.

Doktor PR
Ankara Doktor Ajansı