Saç Ekimi Nedir

Saç Ekimi Nedir

Saç ekimi teknolojinin gelişmesi ile beraber saç dökülmesine karşı en çok uygulanan tedavi türüdür. Basitçe anlatmak gerekirse saç ekiminde, saç bulunan alanardan(şakak ve ense bölümünden) alınan sağlıklı saçların, saç olmayan yerlere yerleştirilmesi işlemidir. Sağlıklı saçların bulunduğu yerlerdeki saçlara donör (bağışlayıcı) adlanmaktadır. Saç ekimi yapıldıktan  sonra ekilen alanda kısmi saç dökülmeleri ortaya çıkabilmektedir.Ardından dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkmaktadır.

Saç ekimi işlemi ekim yapılan kişiye hayatı boyunca kalıcı bir çözüm sunmaktadır .Bu sebeple saçlarınızın döküldükten sonraki görünümünden şikayetçi iseniz saç ekimi yaptırmanız şiddetle tavsiye edilir. Saç ekimi sonrası, saçlarınızın doğal ve güzel görüneceği ve memnun olacağınız konusunda hiç bir şüpheniz bulunmasın.

SAÇ EKİMİ UYGULAYICILARIN EĞİTİM GEREKLİLİKLERİ NELERDİR?

Saç ekimi estetik amaçlı yapılan bir CERRAHİ işlemdir. Bu nedenle mutlaka bir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir.

Saç ekimi uzun süren bir cerrahi işlem olduğu yüzünden plastik cerraha yardım edecek sağlık ekibine ihtiyaç olmaktadır. İşlem ancak ekip çalışması ile ortalama bir sürede tamamlanabilmektedir. Ekibin yaptığı işlem plastik cerrahın sorumluluğundadır.

Ekip başı:

Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı 

Saç ekim ekibinde plastik cerraha yardımcı olacak kişiler:

Hemşirelik diploması olan kişiler, Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunu sağlık personeli

SAÇ EKİMİ EKİBİNİN İŞ TANIMI NEDİR?

Plastik Cerrahi Uzmanı ameliyatın başından sonuna kadar ameliyattan ayrılmamalıdır . Lokal anestezinin uygulanması, greftlerin tamamının alınması ve kanalların açılması plastik cerrah tarafından yapılmalıdır.

Hemşireler FUE( foliküler ünite ekstraksiyonu )’de greftlerin toplanması ve ekiminden sorumludurlar. 

SAÇ NAKLİ / EKİMİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Saç nakli, kelliğe dirençli yüksek olan göğüs, bacak-kol, genital bölge gibi vücut bölgelerinden, özellikle de enseye yakın başın arka tarafından alınan saç köklerinin, saçların döküldüğü bölgelere taşınmasıdır.

Saç naklinde çoğunlukla tercih edilen başın arka kısmında bulunan (ensedeki) saç kökleridir. Erkeklerde ensedeki saç kökleri DHT (dihidro testosteron) hormonuna karşı ilgisiz olduklarından daha az dökülürler. Vücudun başka bölgelerinden alınan saç kökleri ise dökülmeme özelliğine sahip değildirler ve saç ekimi sonrasında tekrar dökülebilirler.

Ancak bayanlarda erkeklerdeki gibi dökülmeme özelliğine sahip bir alan bulunmamaktadır. Bu sebeple bayanlarda yapılacak saç ekiminin başarısızlık şansı erkeklerden daha fazladır

Nakledilmiş saçlar da genetik yapıdan etkileneceğinden zamanla döküleceği bilinmelidir. Son zamanlarda saç nakline artan talep nedeniyle çok fazla reklamı yapılıp yaygınlaşmıştır ve rant kapısı olarak görülmektedir. Saç naklinde 1-4 saç hücresini barındıran saç köklerinin taşınma işlemi kesinlikle doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Bu zamanlarda, 1-4 hücre içeren doğal saç köklerinin ileri tekniklerle alınıp gruplar olarak transfer edilmesine FUT “Follicular Unit Transplantation” denilmekte ve saç kaybı veya kellik sorunu olan kişiler tarafından bu yöntem hızla artan şekilde tercih edilmektedir.

SAÇ EKİMİ YÖNTEMLERİ

Saç ekimi köklerin alınması ve alınan köklerin transferi olmak üzere 2 aşamada gerçekleşen bir işlemdir.

Saç köklerinin alınması

1. FUE: Saç köklerinin başın arka tarafında iki kulak arasındaki donör bölgeden tek tek alınmasıdır. Donör bölgeden saç alınmadan önce acıyı hissetmemek için bölgeye lokal anestezi yapılır. Donör bölgeden toplanan greftler (saç kökleri) ekilen bölgeye tek tek implant edilir. Fue saç ekimi günümüzde ilk tanımlandığı zamana göre fazlaca değişmiştir. Bugünlerde mikromotor ile yapılan FUE ilk tanımlanan tekniğin yerini almıştır. Artık nadiren de olsa FUE tekniğine uygun vakalarda punch dediğimiz biyopsi iğneleriyle yapılmaktadır. Bu teknikte ensede dikiş izi kalmaz. Ortalama 1 yıl sonunda ekilen saçlar yeni bölgede sağlığını ve kuvvetini kazanmış olur.

2. FUT: enseden güvenli bölgeden sıradan bant halinde saç şeridi çıkarılarak mikroskop altında köklere ayrıştırılması olayıdır. 1920’lu yıllarda ilk kez kullanılmıştır. Saçların alındığı bölgede 5–15 cm’lik genişlikte şerit şeklinde bir cerrahi iz kalabilmektedir.

FUE saç ekimi tekniğinde mikromotor kullanımı sonucunda bu zamanda kök trans seksiyonu oranları %2’lere kadar düşmüş olup, artık altın standart olmak üzeredir. Dünyada kullanımı giderek yaygınlaşmakla birlikte teknik beceri gerektirir. Başarı oranının ve donör bölgeden alınan saç köklerin güçsüz olmaması sebebiyle, ekim işleminden sonra saçlarınız dökülmez.

Saç ekiminden sonra neler yapılmaldır?

Saç ekimi işlemi sağlıklı bölgelerden alınan saç köklerinin uygulama yapılacak olan bölgeye doktor tarafından transfer edilmesi işlemidir. Donör bölgede ihtiyacı karşılayacak kadar saç kökü olmalıdır akabinde şahıs analiz edilir ve işlem başlatılır.

Saç ekimi işlemi ortalama 5-6 saat sürede yapılan bir cerrahi operasyondur. Saç ekim işlemi sonrasında çok fazla ayrıntılı bakım yapılması gerekmez ancak uygulanması gereken önemli prosedürler vardır.

Saç ekimi işlemi sonrasında yapılması gerekenler uygulanmış olan işlem ile de ilgili olup doktorun nasıl bir yöntem uyguladığı ve önerileri baz alınır. Fue yöntemiyle işlem yapılmışsa işlem sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı ve acı yaşanılmaz böylece ağrı kesici ilaçlar kullanılmak zorunda kalınmaz, ekim işlemi yapılan alanda gerginlik yada uyuşukluk olmaz, fue ile yapılmış operasyonlarda dikiş yada kesik yara izi kalmaz, saçınıza çok miktarda kök değişikliği yapılmış ise saç derisinde biraz şişlik ve kabarıklık olabilir ancak sorun teşkil etmez.

Saç ekimi işlemi sonrasında sargı uygulanmaz. Saç ekim işlemi sonrasında saçı yıkamak için en az 4 gün beklenilmesi gerekmektedir ve ilk yıkama işlemi ekim yapılan merkezde uygulanması gerekir, diğer yıkamalar ve saçın bakımı hakkında doktor tarafından tavsiyeler alınır. ilk yıkama işleminden sonra saçlar 15 gün süre ile her gün yıkanmalı ve işlem yapılan alana masaj ve uygulanmalıdır. ilk beşte günde saçta kabuklanmalar olur ancak her gün uygulanan yıkama işlemi ile kabuklanmalar kaybolur. Belli bir süre sonra ekilen saçlar dökülür zaten olması gereken bir durumdur endişe edilmemelidir.

Ortalama 2-3 ay sonrasında saçlar uzamaya başlar, ortalama 6 ay sonunda ise istenilen sonuç ortaya çıkmaya başlar, 1 yıl sonunda saç ekim işleminin sonucu tamamen neticeye ulaşır. Bu arada ekilmiş olan saçlar bir daha dökülmez. Saç ekiminden sonra ilk 4 gün ağır işlerden kaçınılmalı, heyecan stres ve aksiyondan uzak durulmalıdır. Saç ekim işleminden sonra ilk iki hafta boyunca sprey, jöle ve boya sürülmemelidir. İlk iki hafta sigara ile alkol kullanılmasıda kesinlikle önerilmez, doktorun uygun gördüğü losyon ve kremlerle bakım yapılabilinir.

Diğer bir yöntem olan fut yönteminde de bakım uygulamalarının FUE ile bir farkı yoktur ancak FUT yöntemi ile yapılan ekim işlemlerinde kesik ya da dikiş izi kalma durumu söz konusudur, kökler topluca alındığı için işlem yapılan bölgede bir süre hissizlik ve uyuşukluk olabilir. Görüntüyü gizlemek adına şapka takılarak veya kapişon örtülmesi tavsiye edilir.

Kaynak : Marka Hekimler | Sağlık İletişim Ajansı