Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi reklam şirketlerinin ve ajansların vermiş olduğu bir himzet olmakla birlikte artık günümüzde herkes kendisini sosyal medya uzmanı ilan etmektedir. Özellikle kendi sayfasındaki takipçi sayısı ile konu hakkında uzman olduğunu iddia eden kişilerin ellerine verilen sayfalar kurumsallıktan ve markalaşmaktan uzak kalmaktadırlar. Ancak sosyal medya yönetimi ile sağlık sektöründe markalaşmak isteyen hekim ya da kurumlar markahekimler sağlık ajansını tercih etmektedirler. Bunun birincil sebebi ciddi bir referans kaynağımızın olması ikincil sebebi ise bu kaynağı oluşturan ciddi bir alan bilgimizin olmasıdır. Hesap yönetimi uygularken birçok farklı adımı takip ettiğimiz işimizde yönetilen hesapların kişisel hesaplar değil, marka değeri taşıyan hesaplar olduğunu bilerek hareket etmekteyiz.

Sosyal Medya Yönetimi Yaparken Dikkat Ettiğimiz Aşamalar Nelerdir?

Markahekim sağlık ajansı olarak sosyal medya yönetimi yapmış olduğumuz hesaplarda dikkat ettiğimiz ilk adım brief çözümlemedir. Hesabını açmış olduğumuz danışanımızın stareji planını talep ederiz. Böylece hangi alanda uzman olduğunu, kimlere hitap ettiğini, dijital paltformlardaki hedeflerinin neler olduğunu, markalaşma yolunda nasıl bir karakter istediğini ve rakiplerini kimler olduğunu ortaya koyarız. Böylece sosyal medya yönetimi için ihtiyaç duyulan ana karakteristik malzemeleri elde etmiş oluruz.

Ardından verilen bu bilgiler doğrultusunda marka ve rakip analizi yapılır ve ne kadar takipçilerinin olduğu, hangi konu üzerinden ilerledikleri, günlük ve haftlık olarak ne kadar paylaşımlarda bulundukları, takipçileri ile iletişim sıklıkları ve nasıl bir iletişim oluşturdukları incelenir. Sosyal medya yönetimi noktasında tüm bunlara bakıldıktan sonra ne kadar sık soru cevap yaptıkları ya da canlı yayın paylaştıkları, ne sıklıkla kampanya ya da etkinlik duyuruları paylaştıkları incelenir. Moderasyonun da nasıl yapıldığı incelendikten sonra rakiplere oranla nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği belirlenir.

Bir sonraki adımda ise dijital strateji planı yazılı olarak hazırlanmış olur ve operasyonun nasıl gerçekleştirilecek netleşir. Sosyal medya yönetimi noktasında danışan bilgilendirilir ve yapılacak paylaşımlar, kampanya ve etkinlik stratejileri, video çekim gün ve mekanları konuşulur. Kullanılacak dilin nasıl bir dil olacağına kadar tartışılan strateji hazırlama noktasında ayrıntılı bir hedef kitle çalışması yapılır.

Sosyal Medya Yönetiminde Görsel Metin ve Kampanya Oluşturma Esasları

Sosyal medya yönetimi ile sağlık sektöründe markalaşmak isteyen hekimler bu iki özelliğe dikkat etmek zorundadırlar. Markalaşma çalışmaları isteyen hekimler ya da sağlık kurumları günlük paylaşımlarında muhakkak görsekl bir metin kullanılması gerektiğini bilmelidirler. Bu metin konuya hitap eden ve birkaç vurucu cümle içerin bir metin olmalıdır. Markahekimler sağlık ajansı olarak buna dikkat ederken ayrıca bu konu başlığına dair doğru bir hitap oluşturmaya da özen göstermekteyiz. Nitekim sosyal medya yönetimi esnasında takipçileri ile iç içe olan hesap sahibi fazla kurumsal dil kullanmaktan uzak durmalıdır. Aynı şekilde markalaşmış bir hekime uygun olmayan usluptan da kaçınmış bir dile sahip olmalıdır.

Yapılan paylaşımlar arasında günlük tavsiyeler olmalıdır ki takipçiler bu tavsiyelerin faydasını görerek organic bir bağ oluşturbilsinler. Sonrasında ise düzenlenen kampanyalar ile takipçi sayısının artırılması sağlanmalı ve takipçilerinde kalıcı olması sağlanmalıdır. Sosyal medya yönetimi için kullanılan bu strateji aslında bir nevi markalaşma isteyen hekimin vermiş olduğu hizmetinin testırı olarak adlandırılabilir. Bu testırdan faydalananlar sonrasında takipçisi oldukları hekim hakkında olumlu geri bildirimlerde bulunacaklardır ve bunlarda danışanımızın markalaşmasına katkıda bulunacaktır.

Sosyal Medya Yönetiminde Analiz Araçları Nasıl Kullanılır ve Neden Kullanılmalıdır?

Dijital dünyanın bencesi ya da bizcesi olmadığını farkında olan bir sağlık ajansı olarak en net verileri görmek için muhakkak analiz araçları kullanılması gerektiğine inanmaktayız. Bunun için sosyal medya yönetimi hizmeti vermiş olduğumuz bütün markahekimlerimiz ve sağlık kurumlarımız için Buzzsumo, Ahrefs, Buffer, Followerwonk, Trackur, Nuzzle, Social Clout, Collecto, Google, Analytics, Social Bro, Hoot Suite ve bir çok analiz araçlarını kullanmaktayız. Böylece danışanımıza ve bütçesine en uygun sosyal medya yönetimi etkin kullanma sistemini oluşturmaktayız.

Her birine ait avantaj ve dezavantajları bir araya getirerek doğru bir analiz stratejisi kullanırken danışanımızın sosyal medya yönetimi ile sadece ülke sınırları içerisinde değil aynı zamanda global alanda da markalaşma yolunda ilerlemesini sağlamaktayız. Böylece hizmet vermiş olduğu sağlık alanında dünyaca bilinen bir isim olmasını hedeflemekteyiz.

Sağlık PR
Doktor PR